Warsztaty z ochrony danych osobowych – czemu są tak ważne?

Warsztaty z ochrony danych osobowych – czemu  są tak ważne?

Pierwszym prawnym aktem w Polsce, który dotyczył kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która weszła w życie w 1997. Również obecnie określa ona ów termin oraz mówi, jak powinniśmy ich używać. W myśl aktu dane osobowe to każde dane, które pozwalają na ustalenie tożsamości danego człowieka bez skomplikowanych wysiłków. Do danych osobowych zakwalifikować możemy zatem numer PESEL, miejsce zamieszkania oraz nazwisko i imiona, lecz również te określane jako dane wrażliwe – między innymi informacje o wyznaniu, chorobach czy możliwych wyrokach. O ich ochronę należy zatroszczyć się tym bardziej, że dzięki globalnej sieci ich pozyskanie oraz przetwarzanie jest banalnie łatwe.

Dla kogo jest kurs z ochrony danych osobowych?

Dane osobowe posiadają każdego rodzaju firmy. Niektóre dysponują tylko danymi swoich pracowników, pozostałe zaś mają dostęp także do danych kontrahentów. We obu przypadkach specjaliści, którzy mają do nich dostęp powinni ukończyć odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu dowiedzą się, w jaki sposób zapewnić im ochronę. Jest to naprawdę ważne, ponieważ po stwierdzeniu zaniedbań Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo zasądzić poważne kary – nie tylko finansowe, lecz w niektórych sytuacjach także pozbawienia wolności.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – jak wygląda

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich specjalistów administrujących tego rodzaju informacjami – są to m. in. specjaliści z do spraw rekrutacji, składnic akt bądź sekretariatów. W jego cenę wliczone są także materiały pomocnicze, za pomocą których uczestnicy szybciej przyswoją wiedzę. Po ukończeniu kursu, w czasie którego dowiedzą się, jak zapewnić ochronę danych, kursanci dostają specjalne certyfikaty. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu – zazwyczaj zamykane są w tym samym dniu.