Przebieg leczenia kanałowego

Przebieg leczenia kanałowego

Złamanie zęba, zaawansowana próchnica, zapalenie miazgi, martwica bądź konieczność przygotowania korzenia do protezownia – te kazusy łączy fakt, iż zwykle w ich przypadku sięga się po leczenie kanałowe. Choć zabieg ten u wielu pacjentów wywołuje dreszcz grozy, w rzeczywistości nie należy się obawiać tego rodzaju terapii. Współczesna stomatologia dysponuje nowoczesnym sprzętem i skutecznymi środkami znieczulającymi, dzięki którym leczenie także sporych ubytków nie będzie wiązało się z bólem.

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Wstępny etap leczenia kanałowego to otworzenie kanałów zęba i pozbycie się z niego miazgi zmienionej chorobowo. W jej skład wchodzą naczynia krwionośne oraz nerw, toteż leczenie kanałowe wymaga zastosowania bardzo skutecznego środka znieczulającego. Następnie przeprowadza się dezynfekcję kanału, oczyszczającą go ze wszelkich chorobotwórczych bakterii. Ostatni etap to napełnienie kanału zęba materiałem kompozytowym, ceramiką, metalem szlachetnym lub cementem szkło-jonomerowym.

Wybierz dobrego stomatologa do wykonania leczenia kanałowego?

Endodoncja, bowiem tak brzmi medyczna nazwa leczenia kanałowego, to jeden z najbardziej skomplikowanych zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Warto więc wybrać rzetelnego specjalistę, który go wykona. Gwarancją tego, iż leczenie będzie skuteczne są możliwości, jakie dostarcza nam endodoncja mikroskopowa. Metoda ta polega na wprowadzeniu w kanał miniaturowego mikroskopu emitującego obraz do monitora. Stomatologia mikroskopowa umożliwia dentyście głębokie oczyszczenie, a następnie dokładne wypełnienie kanału, co spowoduje, iż dalsze zabiegi nie są już potrzebne.