Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Skieruj się w to miejsce, aby zamówić badania wysokościowe Bielsko Biała

Wielu czytelników działania na wysokości kojarzy przede wszystkim z opieką nad kominami lub myciem szyb w wysokościowcach. Według uchwalonych w naszym kraju regulacji są to jednak wszystkie prace przeprowadzane na wysokości przekraczającej jeden metr. W sytuacji, kiedy działania prowadzone są minimum 3 metry nad poziomem gruntu, niezbędne jest zaś przejście lekarskich badań wysokościowych. Na czym więc one polegają? W których placówkach są przeprowadzane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie przeprowadzić badania wysokościowe?

Badania wysokościowe można przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, gdzie otrzymamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich przejściu – o ile oczywiście wyniki będą pozytywne – otrzymamy orzeczenie umożliwiające działania na wysokościach. Bywa też, że na wykonanie badań wysokościowych nie mamy dużo czasu – wówczas słusznie postąpimy wybierając się sami do okulisty, neurologa oraz laryngologa w celu wykonania badań, a potem przedstawiając je w placówce medycyny pracy, jakkolwiek najrozsądniej zgłosić się na badania w specjalistycznej poradni.

Jak przebiegają badania wysokościowe?

Badania wysokościowe powinny wykryć schorzenia, które sprawiają, iż praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do najistotniejszych tego typu schorzeń należą przede wszystkim epilepsja oraz choroby błędnika, wady wzroku (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (chociaż można to wyeliminować wykorzystując soczewki kontaktowe), jak również niedowidzenie. Specjalista ma prawo poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeśli mamy zaawansowaną hiperglikemię lub zmagamy się z zawrotami głowy. Badania wysokościowe powinniśmy powtarzać co 3 lata, zaś osoby które ukończyły 50 lat – co roku.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]