Implantologia – uzupełnianie ubytków w uzębieniu

Implantologia – uzupełnianie ubytków w uzębieniu

Najlepszym sposobem na pozbycie się braków w uzębieniu są implanty zębowe. Sprawdzą się zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i braku pojedynczych zębów. Ich najważniejszymi zaletami są względnie nieskomplikowania pielęgnacja i naturalny wygląd – implant zęba wraz z koronąwygląda tak samo jak naturalny ząb. Przed ich założeniem nie ma konieczności szlifowania przyległych zębów, jest to zatem mniej dotkliwe dla pacjenta niż zakładanie pełnej protezy lub mostu. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jak przebiega ów proces i jak trzeba się do niego przygotować.

Implanty zębów – fazy terapii

Zabieg wstawienia implantów zębów zaczyna się od podania pacjentowi anestetyku. Równie ważne jest również stosowne nastawienie i zapanowanie nad strachem. Następnie stomatolog nacina dziąsła. Pozwala to na dotarcie do tkanki kostnej i przygotowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu wykorzystuje się metody piezochirurgii oraz specjalnie dobrane wiertła. To najtrudniejsza część zabiegu – chirurg stomatologiczny musi wykazać się precyzją i wyczuciem. Precyzja istotna jest też przy wszczepieniu implantu zęba w łoże. Gdy ten będzie w planowanym miejscu, lekarzowi pozostaje już tylko zaszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębów a obawa przed bólem

Proces zakładania implantu zębowego budzi w niektórych osobach przerażenie związane z ewentualnym przenikliwym bólem doświadczanym w czasie zabiegu oraz kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest zupełnie nieuzasadniony. Nowoczesna implantologia dysponuje bardzo skutecznymi środkami przeciwbólowymi, zapewniającymi pacjentowi pełen komfort na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie wrażliwi na ból mogą oprócz tego skorzystać z płytkiego znieczulenia ogólnego, które zupełnie wyeliminuje problem stresu przed leczeniem stomatologicznym.