Dlaczego potrzebne są badania operatorów?

Dlaczego potrzebne są badania operatorów?

Na http://www.badaniabielsko.pl zlecisz badania operatorów Bielsko Biała

Do rozpoczęcia działalności w wielu profesjach wymagane są właściwe predyspozycje psychofizyczne. By sprawdzić, czy badany je posiada, wykonuje się specjalne testy. By je przeprowadzić, musimy wybrać się do przychodni psychologicznej, a na ich przebieg w największej mierze wpływa rodzaj zawodu, w jakim chce pracować badany. Odmienne testy wykonywane są dla sędziów, odmienne natomiast dla operatorów maszyn czy wózków widłowych. Jak łatwo się domyślić, te drugie badania okazują się wykonywane dużo częściej. Dobrze więc napisać parę zdań o tym, jak one wygląda, jakie przepisy określają ich charakter oraz jakie predyspozycje okazują się w ich czasie sprawdzane.

Prawo a badania operatorów

Częstotliwość oraz specyfikę badań operatorów wózków paletowych i pozostałych maszyn stosowanych w przemyśle określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1996. W jego myśl badania operatorów powinny być wykonywane co trzy lub cztery lata, oprócz kandydatów po pięćdziesiątym roku życia – ci są zobowiązani do przechodzenia testów co 2 lata. Warto jednak nie zapominać, że wygląd badań może być zmieniony, jeśli wykonujący je specjalista uzna, iż konieczne są inne testy albo niektóre części są w konkretnym przypadku niepotrzebne.

Badania operatorów – na co się przygotować?

Początkowym etapem badań operatorów jest badanie osobowości, przybierające zazwyczaj formę papierowego testu oraz test sprawdzający inteligencję. Później wykonywane są badania na szybkość reakcji, polegające zwykle na naciśnięciu właściwego przycisku po zaświeceniu się lampki oraz sprawdzeniu, czy kandydat potrafi odpowiednio szybko zatrzymać wózek. Badania operatorów to również badania zdolności postrzegania odległości i wzorku – te drugie zazwyczaj wykonywane są w ciemni oraz z wykorzystaniem stereometru.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]