Czym zajmują się detektywi i jak mogą pomóc Tobie?

Czym zajmują się detektywi i jak mogą pomóc Tobie?

Usługi detektywów są coraz popularniejsze. Decydujemy się na na ich wynajęcie nie tylko w wypadku problemów rodzinnych. Ich usługi bywają pomocne też dla przedsiębiorców – umożliwiają np. zweryfikowanie czy zatrudniony korzystający z L-4 faktycznie nie jest w stanie pracować lub czy informacje zawarte przez niego w podaniu o pracę nie zostały zakłamane. Warto zatem dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje winien mieć detektyw i w rozstrzygnięciu których spraw może nam pomóc.

Detektyw – konieczna jest licencja

Nie każdy może pracować jako detektyw. Aby legalnie wykonywać ten zawód, trzeba dysponować odpowiednią licencją, która wydawana jest po zaliczeniu państwowego egzaminu. Miejmy jednak na uwadze, iż osoby przystępujące do testu muszą również spełnić wcześniej wskazane wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa któregoś z krajów należących UE, minimum średniego wykształcenia i świadectwa o nieposzlakowanej opinii wydanego przez komendanta powiatowego lub miejskiego Policji. Warunkiem jest również bycie osobą niekaraną, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co istotne, osoby starające się o licencję detektywa muszą ukończyć 21 lat.

Kiedy szukać pomocy detektywów?

Większość zadań, realizowanych przez detektywów dotyczy wszelkiego typu kwestii rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zgłosić się m.in. jeśli podejrzewamy, iż nasz małżonek jest niewierny lub nie mamy pewności, czy drugi rodzic dziecka odpowiednio się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam też ustalić faktyczną wysokość dochodów byłego partnera, co bywa bardzo przydatne w przypadku spraw o ustalenie wysokości alimentów.