Co mają na celu psychologiczne badania operatorów maszyn?

Co mają na celu psychologiczne badania operatorów maszyn?

Zamów badania operatorów Bielsko Biała na www.testybielsko.pl.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się ze żmudną i naprawdę dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce poznać nasze rodzinne relacje. Jak się jednak okazuje badania te znajdują także zastosowanie na przykład podczas określania zdolności do pracy osób, które chciałyby wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: czy jest się czego bać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają bardzo od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy osobowościowe oraz temperamentalne, testy aparaturowe oraz testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia należy podejść otwarcie. Liczy się szczerość i rzetelność udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w przypadku osób chcących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie potrafiła w dość szybki sposób odpowiadać na dynamicznie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają też predyspozycje do widzenia przestrzennego, koncentracji uwagi i oceny prędkości obiektów będących w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów dźwigów, wózków i innych urządzeń wielkie znaczenie.

Badania operatorów: kto może je wykonywać?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może wykonać tylko psycholog posiadający uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być cyklicznie powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca odsunie od pracy pracownika, który nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]