Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Badania wysokościowe – w jakim celu wykonuje się testy

Dowiedz się, kto ma w swojej ofercie badania wysokościowe Bielsko.

Praca na wysokościach uważana jest za zajęcie wiążące się z podwyższonym ryzykiem. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji, polskie prawo wprowadziło konieczność wykonywania drobiazgowych testów sprawdzających czy kandydat nie cierpi na choroby stanowiące przeciwwskazanie do pracy na wysokościach. Jak wyglądają tego typu badania? Przez ile czasu zachowują ważność?

Badania wysokościowe – wykluczenie epilepsji, wad wzroku lub problemów z błędnikiem

Definicję pracy na wysokości zawiera Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów BHP. Według przepisów uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr nad poziomem ziemi. Do grupy pracowników wysokościowych możemy zaliczyć osoby wykonujące prace m.in. na drabinach, podestach, masztach itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie wady wzroku lub innych dolegliwości mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przeprowadzane są badania wysokościowe? Składają się one z trzech etapów – badania neurologicznego, okulistycznego oraz laryngologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku problemów z błędnikiem, epilepsji lub wad wzroku. Dopełnieniem jest standardowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jakie pozostałe wymogi należy spełnić

Badania wysokościowe są ważne przez 2-3 lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą przechodzić je regularnie raz na rok. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości jest zez, konieczność noszenia okularów, a także schorzenia neurologiczne i schorzenia narządów ruchu. Co ciekawe używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że czynności wykonywane będą w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz przywołanych wyżej badań, muszą przejść także testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy żurawi samojezdnych, ciężkich maszyn budowlanych czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.

Dane firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]