Automatyzacja magazynowa – system regałów i przenośniki rolkowe

Automatyzacja magazynowa – system regałów i przenośniki rolkowe

Współczesne hale magazynowe mają nieraz ogromną powierzchnię i składują miliony sztuk towarów. To powoduje, że, aby utrzymać wysoką efektywność ich pracy, trzeba wcielić w życie właściwe rozwiązania. Z pomocą przychodzi automatyka magazynowa, która usprawnia procesy rozładunku, przechowywania i wysyłki przechowywanych dóbr. Pod tym pojęciem kryje się wiele udogodnień, pośród których największe znaczenie mają system regałów przesuwnych, wózki systemowe oraz transport poziomy. Jak rozwijają one wydajność hal magazynowych?

Automatyka magazynowa – transport poziomy oraz wózki systemowe

Jednym z głównych wyzwań, przed jakim zostały postawione firmy spedycyjne, było uczynienie transportu produktów wewnątrz magazynu szybszym, bezpieczniejszym i efektywniejszym. Dziś jest to wykonalne z użyciem takich technologii jak transport poziomy oraz wózki systemowe. Pierwsze rozwiązanie, czyli systemy transportu poziomego, najczęściej składają się z przenośników rolkowych oraz dedykowanych zwrotnic, pozwalających na sterowanie ładunkiem. Z kolei zastosowanie wózków systemowych polega na poprowadzeniu wózków po specjalnych torach, co pozwala na zmniejszenie szerokości alejek z trzech do nieco ponad jednego metra.

Regały przemysłowe – dla hal o niewielkiej powierzchni

Inny z problemów, z którym pozwala uporać się automatyka magazynowa, jest ograniczona powierzchnia. Jest on szczególnie uciążliwy w halach o niedużym metrażu oraz w chłodniach i mroźniach. Rozwiązaniem mogą okazać się przesuwane regały magazynowe. Dzięki ich zastosowaniu pojemność hali może zostać zwiększona o kilkadziesiąt procent, a dotarcie do poszczególnych palet będzie nadal tak proste, jak w przypadku zwykłych systemów regałów. Do przechowywania produktów o mniejszej wartości, można również użyć automatycznych szaf magazynowych.