Sztabki złota – metoda dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Sztabki złota – metoda dywersyfikacji portfela inwestycyjnego

Więcej o sztabce złota.

Deponowanie środków pieniężnych na lokacie lub po prostu odkładanie ich na koncie bankowym nie jest dziś tak rentowne jak kilka lat temu. Niewielkie oprocentowanie proponowane przez banki, ale również i powszechniejsza świadomość, że nie zainwestowany kapitał nie zarabia spowodowały, że Polacy poszukują metod, które pozwolą ich finansom zapewniać z czasem dodatkowy przychód. Obok kupowania funduszy inwestycyjnych, obligacji państwowych czy akcji, coraz większe zainteresowanie zdobywają metale inwestycyjne, a w szczególności – złote sztabki.

Czy sztaba złota to pewna inwestycja?

Na wstępie warto wyraźnie podkreślić, że lokata finansów w sztabki złota to inwestycja na lata. Złoto przeważnie nie ulega większym i mniejszym kryzysom dostrzeganym w gospodarce, a nawet niepewność ekonomiczna i polityczna nieraz podbija jego wartość. Naturalnie można zauważyć wahania w jego ceny, jednak studiując jej historyczny wykres od razu daje się dostrzec, że z czasem ona wzrasta. Dlaczego tak się dzieje? Od setek lat ilość tego kruszcu będąca w obiegu w zasadzie się nie zmienia. Kiedyś służył on jako uniwersalna waluta, dzisiaj jest szeroko stosowany w elektronice, przemyśle chemicznym oraz medycynie, jak również – wciąż na ogromną skalę – w jubilerstwie i sztuce. Pomimo, iż pozyskiwanie złota trwa nieustannie i w teorii powinno go być coraz więcej, odzyskiwanie tego kruszcu wykorzystanego m.in. podczas produkcji sprzętu elektronicznego (jak odtwarzacze CD albo kable USB) jest w wielu przypadkach nierentowny, stąd zapotrzebowanie na złoto pozostaje na wysokim poziomie i oczekuje się, iż z biegiem lat ta tendencja nie powinien ulec zmianie.

Złoto w sztabkach – wytwarzane w rozmaitych rozmiarach

Czytając o inwestycji pieniędzy w sztaby złota większa część osób momentalnie oceni, że to nie dla nich, przez duży koszt. Jednakże złote sztabki są odlewane w wielu rozmiarach, wobec tego zasadniczo każdy może sobie pozwolić na inwestycję jakiejś części oszczędności w ten kruszec. Złoto można zakupić już w sztabkach o wadze 1 g, 2 g czy 5 g. Takie drobne sztabki są wręcz znakomite jako prezent. Więksi inwestorzy, mający pokaźniejszy kapitał nierzadko nabywają cięższe sztabki złota o wadze 50 g, 500 g, jak również 1000 g. Trzeba jednakże mieć świadomość dwóch rzeczach. Po pierwsze, nie można rozłupać kupionej sztabki przy ewentualnej odsprzedaży. Po drugie, inwestując w cięższą sztabkę kupujemy złoto po zauważalnie niższej cenie. Wobec tego powinno się nabywać złote sztabki o rozmaitym ciężarze lub zdecydować się na zakup tzw. combibarów, które są z góry podzielone na równe kawałki.

Dane firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]