Podstawowe informacje o systemie bankowy SWIFT

system swift

Mimo, iż de facto na co dzień korzystamy z usług bankowych, dużo osób pierwszy raz dowiedziało się o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji względem Rosji jako odpowiedź świata na jej atak na Ukrainę. Lecz system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX wieku i jest jednym z fundamentów sprawnego działania bankowości światowej.

Po co nam system rozliczeń SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednakże ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby zapewne zdecydowanie bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny wykorzystywany w dzisiejszych czasach system tego typu. Oprócz niego m.in. w Naszym kraju korzysta się też z systemów: SEPA, Express Elixir i SORBNET.Na całym świecie stosowane są również różne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń bankowych na terenie konkretnego kraju.

Czym więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Obejmuje on nieomal wszystkie kraje na świecie i stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale również giełdy, domy maklerskie i wiele innych jednostek finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Praktykuje się także nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT znanych polskich banków

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, warto pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC popularnych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]