Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych obecnie usług bankowych. Jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zdyscyplinowanie kontrahentów do szybszego uregulowania należności. Poza tym jest to także idealne rozwiązanie dla firm poszukujących nowych form pokrycia wydatków związanych z ich działalnością. Na czym jednak polega faktoring? Czemu jest tak efektywny? O czym muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które zdecydują się na tę metodę finansowania? Jak ustrzec się ewentualnych trudności związanych z faktoringiem?
ABC faktoringu dla biznesu
Faktoring zwykle utożsamiany jest przede wszystkim z cesją należności przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości jest on połączeniem rozmaitych rodzajów umów, a cesja długów jest jedynie jedną z nich. Opiera się on na cesji zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc przedsiębiorstwa. Poza tym potwierdza, że ma zagwarantować mu również inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń oraz porady biznesowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają postanowienia kodeksu spółek handlowych oraz kodeksu cywilnego.
Jak znaleźć optymalny faktoring dla firm?
Propozycje poszczególnych banków zapewniających faktoring są czasem naprawdę zróżnicowane. Chcąc ustrzec się błędów, których efektem mogą być poważne problemy, musimy dobrze przemyśleć każdą z nich. Niezbędne okażą się wówczas odpowiednie kwalifikacje, a tych nierzadko zwyczajnie nie mamy. Dlatego wybór faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, który powie nam, jak znaleźć bank, który zaproponuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to wprawdzie dodatkowy koszt, ale może okazać się, że w ten sposób unikniemy strat.