Bagażnik na rowery na hak – zakup na lata

Bagażnik na rowery na hak – zakup na lata

Więcej szczegółów o bagażniku rowerowym na hak holowniczy.

Rozbudowa dróg dla rowerów nie tylko w dużych aglomeracjach, ale także w wielu miejscowościach turystycznych w Polsce i za granicą przyczyniła się do tego, że pakując się na wczasy rozmyślamy, czy wziąć ze sobą rower. Jeżeli nasz rower się składa, a przy tym jedziemy w pojedynkę, można po prostu przygotować dla niego przestrzeń w bagażniku samochodu. Problemy pojawiają się, jeśli wyjeżdżamy w większym gronie i musimy zmieścić gdzieś kilka rowerów. W takim przypadku należy skorzystać z platformy rowerowej.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa – o czym należy pamiętać?

Rowery można przewieźć na dachu auta, montując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, albo na platformie rowerowej instalowanej na haku. Oba sposoby umożliwiają transport aż do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztowne, jednak mają też nieco minusów. Umocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, może być dużym problemem zwłaszcza dla osób o niskim wzroście. Co więcej ustawienie rowerów na uchwytach dachowych zmienia wysokość auta, i chociaż na ogół nie przeszkadza to w czasie przejazdu pod niskimi bramami, kładkami dla pieszych i mostami, to wpływa na sterowność auta ze względu na większą podatność na mocne porywy wiatru. Z kolei platformy rowerowe montowane na hak wydłużają auta, dlatego osoby je prowadzące muszą zachować szczególną ostrożność w czasie cofania oraz parkowania tyłem auta. Jednoślady transportowane na platformie nierzadko także wystają poza obrys pojazdu, a to może być utrudnieniem przy wymijaniu innych aut na ciasnych szosach.

Jaki bagażnik na rower zamówić?

Postanawiając o zakupie bagażnika rowerowego na hak należy najpierw odpowiedzieć sobie na parę pytań. Nie jest to najtańszy sprzęt, wobec tego trzeba już na początku oszacować ile rowerów docelowo będziemy potrzebowali transportować. Platforma rowerowa dobrej marki, np. od Thule, będzie służyła nam lata i o ile nabywamy ją myśląc o rodzinnych podróżach, opłaca się wybrać taką, na której pomieścimy 3 albo 4 rowery. Inną ważką kwestią jest oszacowanie łącznej masy rowerów – przed zamówieniem bagażnika powinno się upewnić się czy uniesie on ładunek jaki potrzebujemy na nim przewieźć. Sprawdźmy też jak mocowane są rowery do platformy na hak. Więcej zaczepów podtrzymujących jednoślad na miejscu obniża ryzyko jego obluzowania się w czasie przewozu, grożące potencjalnym uszkodzeniem lakieru. W razie niepewności, jaki bagażnik rowerowy wybrać, zalecamy skonsultować się z reprezentantem sklepu posiadającego w ofercie taki asortyment.

Dane firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]