Rusztowania to nieodłączne części wyposażenia ekip budowlanych. Umożliwiają łatwe dotarcie do najwyżej położonych pięter obiektów, nie sprowadzając jednocześnie zagrożenia dla pracujących u góry osób. Dzięki nim renowacje wiekowych kościołów, bloków oraz biurowców są o wiele prostsze niż kiedyś. Rusztowania są również stosowane przez ekipy parające się czyszczeniem szyb oraz konserwacją sieci wysokiego napięcia. Używane są również w przetwórstwie chemicznym. Oprócz rusztowań warszawskich dostępne są również rusztowania przesuwane – pomocne szczególnie przy pracach obejmujących duże obiekty.
Materiały na rusztowania
Dawniej rusztowania robione były przede wszystkim z drewna. Tego typu konstrukcje były wprawdzie lekkie, lecz niezbyt wytrzymałe, co powodowało, iż przy każdym remoncie niezbędne były przynajmniej drobne poprawki. Do dziś w Azji rusztowania wykonuje się z bambusa. Obecnie najpopularniejszym rodzajem rusztowań okazują się konstrukcje zrobione ze stali, która jest surowcem wytrzymałym, a przy tym stosunkowo łatwym w przenoszeniu. Znacznie lżejsze jest aluminium, a te stosuje się w szczególności do wykonywania rusztowań jezdnych, które powinny być jak najlżejsze.
Rusztowania – od której firmy wynająć?
Z uwagi na bezpieczeństwo ludzi przebywających na rusztowaniach, bardzo ważne będzie to, od kogo je wypożyczymy. Należy wybierać zwłaszcza firmy z dobrą renomą oraz rekomendowane przez innych klientów. Dowiedzmy się również, czy konkretna firma świadczy oprócz tego montaż i demontaż rusztowań – jest to wszak zadanie, do którego potrzebne są odpowiednie umiejętności, a należy wiedzieć, że w dużym stopniu rzutuje to na bezpieczeństwo przebywających na wysokości pracowników. Koszty wynajmu rusztowań są naprawdę zróżnicowane i biorą się z okresu wynajmu, wielkości rusztowań oraz innych czynników.