Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Jeśli chcesz nabyć szalunki tracone, koniecznie odwiedź tę stronę

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Głównie używa się ich podczas wylewania ścian z betonu – wtedy są one konieczne do tego, by nadać im odpowiedni kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się również w czasie stawiania budynków murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie prześwitów na drzwi, bramy i okna. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i gdzie inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki z metalu, sklejki lub drewna

Najstarszym rodzajem szalunków jest struktura sporządzona z mocnych sklejek scalonych ze sobą gwoździami albo drewnianych desek, która po rozebraniu może zostać wykorzystywana powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednak ciężka – większa część wykonawców i inwestorów decyduje się zatem na zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do szybkiego i łatwego składania oraz rozkładania. Tego rodzaju szalunki mogą być wyprodukowane z drewna, metalu bądź sklejki, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy surowce. Najczęściej jednakże wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich gatunków drewna jak topola i brzoza, a strukturę scalają belki, głowice ze aluminium lub stali, łączniki i narożniki.

Wynajem szalunków – kiedy warto?

Podmioty cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi mają swoje szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku ekip, które oferują inne usługi i inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących wybudować pojedynczy obiekt. Zakup wszelkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku byłby całkowicie nieodpowiedzialny finansowo . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]