Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

okna zabytkowe

Okna zabytkowe najczęściej prezentują się znacznie korzystniej niż te wykonywane współcześnie więc są wielką dekoracją budynków. Walory estetyczne to oczywiście ich nie jedyna mocna strona, a na ich cenę w znacznej mierze wpływa także metryka. Podobnie jak inne dobra zabytkowe, również okna powinny być remontowane w myśl przepisów – ich renowacji nie możemy przeprowadzić samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w sklepach surowców. Jakimi cechami jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto ma prawo wykonać te prace?

Cechy okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Nie są również uchylane, co powoduje, że niezbędne stają się lufciki, dzięki którym można wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak przed chwilą wspomnieliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – materiału, który ma sporo zalet, lecz potrzebuje częstej konserwacji, a oprócz tego nietrudno go uszkodzić. Dlatego tak ważne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć fachowca?

Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, a ta wymaga dużych umiejętności – ten rodzaj okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już rzadko widywanych, rozwiązań. W związku z powyższym, także najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeżeli nie zdobyli dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały wydane przez urząd ochrony zabytków – w innym razie przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Dane firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]