Izolacja pionowa i pozioma – chroń nieruchomość przed wilgocią

Izolacja pionowa i pozioma – chroń nieruchomość przed wilgocią

Każdy, kto podejmuje decyzję o budowie domu, chciałby, by jak najdłużej jego stan był idealny. Nie jest to jednak prawdopodobne, jeśli nie zostanie zrobiona odpowiednia izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja rewelacyjnie chroni przed wilgocią na ścianach, dzięki czemu powoduje, że nie pokrywają się one brzydkimi plamami, a w pomieszczeniach nie czuć wilgoci.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Jedną z oznak nieskutecznej izolacji domów jest zawilgocenie murów. Do tego dochodzą puchnące tynki i przytoczone we wstępie plamy, które w zdecydowanej większości przypadków zobaczyć można w piwnicy oraz na parterze. Tego typu problemy niezwykle często spotykane są w tych domach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. Bez niewielkiego choćby znaczenia jest to, czy w grę wchodzą o budynki nowe, czy te wybudowane przez laty. By odtworzyć niewłaściwie zrobioną lub brakującą izolację poziomą, powinno się ustalić do jakiej wysokości musi ona docierać, a następnie na każdym metrze bieżącym powierzchni ściany wykonać około dziesięciu nawiertów położonych na skos. Potem wykonane szczeliny należy wypełnić wykorzystując do tego celu specjalny płyn, który ma działanie uszczelniające. Posiada on właściwości higroskopijne, na skutek czego skutecznie uszczelnia fugi i uniemożliwia przedostawanie się wilgoci w górne obszary ściany. Aby jednak izolacja o charakterze poziomym była naprawdę efektywna, konieczne jest także odtworzenie izolacji pionowej – w takim przypadku trzeba najpierw skuć zawilgocone tynki, wyczyścić ścianę, pogłębić fugi, a następnie zabezpieczyć całość substancją izolującym. Ostatnim etapem prac jest ocieplenie murów styropianem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją zrobić?

Wykonanie hydroizolacji budynku mądrze jest zlecić mającej doświadczenie ekipie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace będą wykonane właściwie, a izolacja będzie pełnić swoją rolę.