Dźwigary – gdzie się je stosuje?

dźwigar, dźwigary

Szalunki to konstrukcje niezbędne na wielu budowach. Przy ich użyciu możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu ścianom wylewanym z betonu oraz wykonanie w nich przepustów na drzwi i okna. Szalunki są także niezastąpione przy budowie stropów – w takim przypadku ich kluczowym modułem są dźwigary. Bez ich użycia nie byłaby możliwa budowa jakiegokolwiek wielopiętrowego obiektu. Dzięki dźwigarom sufit nie zapada się zaraz po wylaniu i jest w stanie utwardzić się. Z jakich materiałów produkuje się dźwigary? Gdzie można je zdobyć?

Z jakich drzew wykonane są dźwigary?

Dźwigar wystawiany jest na potężne obciążenia, które sięgają kilkudziesięciu ton. Stąd jego istotną cechą jest trwałość. W największym stopniu maja na nią wpływ dwa czynniki – jakość wykonania i typ wykorzystanych w tym celu materiałów. Te powinny być rzetelnie dobrane i sprawdzone pod kątem wytrzymałości na potężne obciążenia. Najlepszym materiałem okazuje się lite drewno takich gatunków jak sosna, topola, olcha i buk. Bardzo istotne jest również stosowne pokrycie dźwigarów impregnatem, które zabezpieczy je przed niekorzystnym działaniem wody, klejów i pozostałych płynnych chemikaliów wykorzystywanych na budowie – a więc czynników, które bezpośrednio zagrażają strukturze drzewa.

Dźwigary – wynająć czy lepiej kupić?

Podmioty, które na co dzień zajmują się wznoszeniem wielopoziomowych obiektów posiadają własne dźwigary. Ich zakup oraz magazynowanie wiąże się jednak z pewnymi kosztami. Natomiast przedsiębiorstwa, które rzadko podejmują się zamówień tego typu, mogą ustrzec się wspomnianych przeszkód. Dobrym wyjściem dla nich będzie skorzystanie z usług podmiotu, który świadczy usługi wynajmu dźwigarów, jak również pozostałych części szalunków.

Dane firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]