Drzwi drewniane – klasycznie i nowocześnie

Drzwi drewniane – klasycznie i nowocześnie

Choć na rynku kupimy mnóstwo drzwi wyprodukowanych z najróżniejszych materiałów (między innymi ze stali czy materiałów sztucznych), to szczególnym zainteresowaniem producentów oraz klientów szczycą się nadal drzwi drewniane. Rzecz jasna nie powinno to dziwić, gdyż ich różne zalety sprawiają, iż okażą się świetnym rozwiązaniem zarówno tam, gdzie najważniejsza jest funkcjonalność, jak i we wnętrzach, w których ważniejsze są względy wizualne. Dobrze wykonane drzwi drewniane będą wszak solidne i doskonale wyglądają, a ich eksploatacja nie sprawia najmniejszych problemów. Jak jednak robione są drzwi drewniane? O jakich rzeczach pamiętać przy ich zakupie?

Drzwi drewniane – z jakich materiałów są zrobione?

Do produkcji drzwi bywają wykorzystywane rozmaite gatunki drewna. Zwykle jednak używane jest drewno sosnowe, bo jest stosunkowo solidne, a ponadto tanie, stosunkowo lekkie oraz niesprawiające problemów przy przygotowaniu. Oprócz tego wykorzystywane są szczególnie inne drewna krajowe – na przykład dąb oraz buk. Rysunek drewna z sosny nie nadaje się jednak do niektórych wnętrz – z tego powodu drzwi drewniane obkładane są obłogami z rozmaitych gatunków, zarówno tych z Europy, jak i z pozostałych części świata. Decydują one jaki będzie charakter danego egzemplarza i umożliwiają dopasowanie go do różnych szaf czy dodatków.

Różne modele drzwi drewnianych

Drzwi drewniane bywają nierzadko kupowane również ze względu na to, że (w przeciwieństwie do drzwi wyprodukowanych z tworzyw syntetycznych) mogą być montowane również w klasycznie urządzonych pomieszczeniach oraz podczas odnawiania obiektów dodanych do wykazu zabytków. Dla części kupujących bardzo ważne jest także to, iż drzwi drewniane możemy wykonać w myśl wskazówek klienta, dostosowując je do jego gustów oraz wymagań przestrzennych mieszkania – a to jest rzecz jasna nieosiągalne dla drzwi ze stali lub z coraz bardziej lubianych materiałów syntetycznych.