Wyposażenie każdej mamy – aspirator do nosa

Wyposażenie każdej mamy – aspirator do nosa

Katar u małych dzieci to dość powszechna, lecz kłopotliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie są w stanie spokojnie jeść ani spać, gdy doskwiera im gromadzący się katarek. Aspirator do nosa lub gruszka pomogą w walce z chorobą.

Aspirator do nosa – czy odciąganie wydzieliny jest bardzo ważne?

Gromadzący się katar może prowadzić do powikłań, a po zakażeniu bakteryjnym może przekształcić się w poważniejszą chorobę. Wydzielina, której się nie usuwa, przesuwa się po ściance gardła powodując podrażnienie. Bakteryjny, żółtozielony katar staje się zagrożeniem dla oskrzeli, a nawet płuc.

Jak można usuwać wydzielinę aspirator do nosa czy gruszka?

Jest kilka urządzeń, które pomogą dziecku pozbyć się zalegającego kataru. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wkładanej do nosa, którą następnie naciskamy. Tworzące się podciśnienie zasysa katar do gruszki. Inną metodą jest odciągacz na wdech rodzica. W ostatnich latach sporą popularnością cieszy się natomiast bezpieczny i skuteczny aspirator do odkurzacza.

Aspirator do nosa podłączany do odkurzacza

To rozwiązanie może wywoływać zdumienie wielu rodziców. Tymczasem jest to o wiele wydajniejszy sposób niż gruszka czy ustny aspirator, a wszystko dzięki zastosowaniu jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, można podłączyć do większości odkurzaczy o sile ssącej do 1800W. Warto pamiętać, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, powinien być stosowany dopiero po rozrzedzeniu wydzieliny 0,9% roztworem soli. Po usunięciu kataru powinniśmy zatroszczyć się o nawilżenie uszkodzonej przez wydzielinę błony śluzowej nosa. Katarek do odkurzacza występuje w trzech wariantach: Katarek Standard (cena ok: 45 zł), Plus (55 zł) oraz Complete (60 zł).