Nowe życie wnętrza? Użyj kolorowej rolety

Nowe życie wnętrza? Użyj kolorowej rolety

Przeszukując asortyment producentów rolet, łatwo zobaczysz, że sprzedawane są w kilkudziesięciu kolorach. Na jaki kolor postawić? Jest kilka reguł, które warto znać przed zakupem nowej rolety na okna. Zainspiruj się naszym artykułem i wybierz dla siebie roletę w idealnym kolorze!

Który kolor rolet dobrać?

W temacie kolorów rolet funkcjonują 3 kluczowe nurty: minimalizm, dopełnienie oraz kontrast. Minimalizm polecany jest fanom prostych, czystych wnętrz, z niewielką liczbą dodatków i ozdobnych bibelotów. Jesteś częścią tej grupy? Zdecyduj się na rolety w kolorze beżowym, piaskowym, szarym lub écru. Neutralne kolory nie będą się odznaczać, a rolety będą tłem dla reszty elementów w pomieszczeniu. Następny trend to siła kontrastu. Dla kolorów podstawowych: niebieskiego, żółtego i czerwonego kontrastem będą odpowiednio: pomarańczowy, fioletowy i zielony. Jeżeli masz meble bądź ściany w niebieskim kolorze, to przeciwstawny im będzie najsilniej element – przykładowo rolety – w barwie pomarańczowej. Ostatni nurt to dopełnienie. Kolor rolety dobierz do głównej dla tego wnętrza barwy. Posiadasz salon w różnych odcieniach beżu? Użyj więc rolet w takim kolorze.

Czy barwy rolet mają wpływ na nastrój?

Według najbardziej ogólnej reguły wpływu barw na nasz samopoczucie, kolory zimne uspokajają, natomiast ciepłe pobudzają. Jaskrawy żółty pobudzi do działania – użyj tej barwy w pokoju dziecięcym albo swoim gabinecie. Zielony kolor to równoznacznik harmonii i odpoczynku – zda egzamin w pokoju dziennym i wszędzie tam, gdzie się relaksujesz. Kojący niebieski jest wręcz stworzony do sypialni. Kochasz czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo może wywołać agresję oraz potęgować drażliwe sytuacje i napięcia. Używaj jej wyłącznie w niewielkich dodatkach – roleta w tej barwie, ozdobne poduszki lub plakat na ścianie w zupełności wystarczą, żeby uatrakcyjnić wnętrze.