Więcej szczegółów o książkach dla nastolatków.
Dzieci urodzone w XXI w. mają coraz rzadszy kontakt z ciekawą literaturą. Młody człowiek wybierze najczęściej dostępną na kliknięcie rozrywkę w telewizorze, na tablecie albo w telefonie, a po książkę zazwyczaj sięga wówczas, gdy jest to obligatoryjna lektura szkolna. I też z powodu przymusu analizy klasycznych tekstów literackich dla wielu młodych ludzi czytanie dla przyjemności staje się odległym konceptem.
Literatura młodzieżowa – historie intrygujące młodsze pokolenie odbiorców
Licealiści nie nie mają potrzeby ograniczać się do czytania wyłącznie lektur szkolnych. Na rynku jest masa literatury młodzieżowej zarówno zagranicznych jak i polskich autorów, którzy poruszają zagadnienia i opowiadają historie intrygujące młodszą generację odbiorców. Ten gatunek literatury dostał własną nazwę:“literatura YA (Young Adult)”. Są to dzieła tworzone z myślą o odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Książki dla młodzieży czerpią z wielu gatunków literackich: są tu między innymi historie obyczajowe, fantastyka naukowa oraz thrillery. Lecz wszystkie te publikacje łączy odwołanie się bezpośrednio do najprostszych doświadczeń młodzieży. Publikacje te mówią zatem o relacjach z rodzicami, poznawaniem własnej tożsamości, nawiązywaniu i utracie przyjaźni, pierwszym zauroczeniu czy odnajdowaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Lektura literatury młodzieżowej pozwala licealistom poczuć, że inni też doświadczają tożsamych problemów przez tych kilka intensywnych lat dorastania.
Czemu warto zachęcać Lektura literatury młodzieżowej upraszcza zdawanie testów z języka ojczystego
Polecamy oferować nastolatkom interesujące je książki, bo wzmocnienie w nich ochoty czytania dla przyjemności z biegiem czasu daje mnóstwo korzyści. Nastolatek, który często oddaje się lekturze posługuje się większym zasobem leksykalnym i lepiej daje sobie radę z ortografią oraz gramatyką, co znacznie ułatwia naukę przedmiotów humanistycznych. Lecz poznawanie dylematów innych osób w porównywalnym wieku to również metoda na rozwinięcie w młodym człowieku empatii oraz dokładniejsze poznanie siebie i osobistych zainteresowań. Co kluczowe, najbliżsi w żadnym razie nie powinni naśmiewać się z zainteresowań dziecka. Jeżeli zatem nastolatek częściej wybiera historie o duchach czy statkach kosmicznych nie komentujcie, że to bezsensowne tylko dajcie mu czerpać z nich uciechę!
Dane firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa