Łańcuchy na koła – co warto i nich wiedzieć

Łańcuchy na koła – co warto i nich wiedzieć

Nie poszukuj już więcej! W tym miejscu znajdziesz łańcuchy na koła

Łańcuchy na koła znacznie poprawiają przyczepność auta w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech i Polsce). Jak zatem typy łańcuchów na koła znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, ciężarowych, osobowych i dostawczych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które powinno być dostosowane do typu felgi, przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz motywem zaplotu. Rozmaite są również materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują głównie stal tytanową lub manganową.

Jazda z łańcuchami na koła

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, powinno się przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba unikać jazdy po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Dane firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]