Kłódka trzpieniowa czy na szyfr? Jak wybrać wytrzymałą kłódkę

Kłódka trzpieniowa czy na szyfr? Jak wybrać wytrzymałą kłódkę

Kłódki należą do najstarszych znanych ą nam form zabezpieczania pojemników i pomieszczeń. Istnieje niezliczona ilość rodzajów kłódek, jednak każda z nich przynależy do jednego z dwóch podstawowych typów – z szeklą wygiętą w kształt litery U lub z prostym trzpieniem. Kłódki z szeklą cechuje uniwersalność i wygoda w użyciu, jednak kłódka trzpieniowa lepiej wypada pod względem wytrzymałości. To oczywiście tylko jeden z możliwych sposobów klasyfikacji kłódek. Co oprócz tego wpływa na funkcjonalność kłódek. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Kłódka na szyfr czy na klucz?

Przy wyborze kłódki warto wziąć pod uwagę sposób zamknięcia. Do wyboru mamy dwie możliwości – kłódkę szyfrową oraz zamykaną kluczem. Kłódki szyfrowe są wygodne i stosunkowo ciężkie do sforsowania, jednak przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na ich wykonanie. Jeśli widoczny będzie bębenek, złodziej bez problemów złamie kod i sforsuje kłódkę. Dobrą ochronę dadzą tylko produkty z wyższej półki – m.in. kłódki Gerda. Podobnie jest zresztą z kłódkami na klucz – te najtańsze doświadczony włamywacz otworzy bardzo szybko.

Z jakich materiałów produkuje się kłódki?

Dla solidności kłódki bardzo ważny jest też materiał, z którego została ona wyprodukowana. Ważne jest by był on odporny na uderzenia i piłowanie, co zapewni wystarczającą ochronę przed włamywaczami. Właśnie dlatego współczesne kłódki wysokiej jakości produkowane są z metali posiadających wspomniane cechy. Najpopularniejsze rodzaje to przede wszystkim kłódka mosiężna oraz kłódka żeliwna. Poza tym w sprzedaży dostępne też kłódki wykonane ze stali (zwłaszcza nierdzewnej). Wszelkie kłódki dla podniesienia odporności na wilgoć bywają pokryte powłokami galwanicznymi – np. niklem.