Czy warto kupić urządzenie do oczyszczania powietrza?

Czy warto kupić urządzenie do oczyszczania powietrza?

Kwestia kiepskiej jakości powietrza dotyczy nawet rezydentów niewielkich polskich miast. Powietrze w w kraju nad Wisłą jest jednym z bardziej zanieczyszczonych ze wszystkich państw UE. Brak wytycznych dotyczących instalacji grzewczych, a także grzywien za utylizację w kominkach niebezpiecznych materiałów (jak np. produkty z plastiku czy gumy) i trwający przez dziesięciolecia brak rozporządzeń dotyczących domowych instalacji grzewczych, wywołały wysokie zapylenie powietrza. Wpływa to negatywnie na zdrowie wszystkich Polaków. Czy można wobec tego zadbać na własną rękę o oczyszczanie powietrza?

Sprzęt do oczyszczania powietrza dla astmatyków

Kwestia oczyszczania powietrza to problem, który wszystkie państwa wysoko uprzemysłowione powinny szybko rozwiązać, jeżeli troszczą się o zdrowie swoich mieszkańców. Będzie to bez mała wieloletni i uciążliwy proces. Jednak zamiast wyczekiwać, aż polepszy się jakość powietrza, można już teraz samodzielnie zatroszczyć się o jego oczyszczenie. Za sprawą domowych oczyszczaczy powietrza w parę minut można skutecznie przefiltrować cząstki pyłu zawieszone w powietrzu (PM10 i PM2,5), jak również większość drobnoustrojów i wirusów, powodujących często wiele schorzeń. Atuty używania sprzętu do oczyszczania powietrza cenią sobie zwłaszcza osoby borykające się z uczuleniem bądź astmą, ale i osoby zdrowe w mgnieniu oka zauważą zbawienny wpływ czystego powietrza.

Oczyszczanie powietrza – wybierz sprzęt z istotnymi certyfikatami

Rezydenci silnie zindustrializowanych obszarów albo osiedleni w pobliżu często uczęszczanych dróg powinni zaopatrzyć się w oczyszczacze, które efektywnie poradzą sobie z wysokim zapyleniem powietrza. Chodzi tutaj w głównej mierze o wyłapanie drobinek pyłów zawieszonych, oznaczanych skrótami PM10 i PM2.5. W trakcie oczyszczania powietrza sprzęt powinien także wyłapać nie tylko bakterie, zalążki grzybów i zarazki, ale także groźny dla zdrowia formaldehyd, który jest obecny w naszych domach w mniejszej lub większej kondensacji. Kupując aparat do oczyszczania powietrza, warto zwrócić uwagę czy ma ono stosowne atesty.