Co to jest susz konopny i czy produkuje się go w Polsce?

Co to jest susz konopny i czy produkuje się go w Polsce?

W sklepach konopnych, prócz szeroko wykorzystywanych olejków z CBD, można kupić też susz. Wielu klientom wygląd oraz nazwa tego artykułu błyskawicznie przywodzi na myśl zakazaną prawem roślinę psychoaktywną. Jednak susz konopny dopuszczony do sprzedaży w naszym kraju, podobnie jak oleje, zawiera głównie kannabidiol, nie zaś THC (stężenie tej substancji – według obowiązujących przepisów – nie może być wyższe niż 0,2%).

Kto może produkować susz konopny w Polsce?

Susz konopny wytwarzany jest z kwiatów oraz liści konopi, zatwierdzonych do legalnego obrotu. Do 2020 r. w naszym kraju wpisanych do rejestru zostało aż 9 gatunków takich konopi przemysłowych (to np. Glyana, Henola i Sofia), a sama ich uprawa spotyka się z coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród rodzimych rolników, nierzadko stając się podstawowym źródłem ich utrzymania.

W Polsce konopie przemysłowe uprawia się dla kilku sektorów przemysłu, między innymi spożywczego czy farmaceutycznego, jednak podlega to urzędowej kontroli, co oznacza, iż rolnik albo przedsiębiorca planujący przystąpić do ich wysiewu musi najpierw zdobyć stosowne zezwolenie z urzędu miasta albo gminy. Dodatkowo, przetwarzanie konopi przemysłowych możliwe jest jedynie po uzyskaniu zgody właściwego terytorialnie marszałka województwa. Zaletą konopi siewnych jest to, że można hodować je na uprawach zewnętrznych (outdoor), jak i krytych, ale też i na scalających obie te metody uprawach szklarniowych.

Susz konopny – dlaczego ma unikatowy zapach?

Czemu wytwarzanie suszu konopnego zyskuje uznanie w Polsce? Liście i kwiaty konopi przemysłowych, z których otrzymuje się susz konopny, zawierają nie tylko liczne kannabinoidy (CBG czy CBDV), ale też terpeny (jak przykładowo Kariofinel oraz Linalol), które dają poszczególnym ich odmianom unikatowy, łatwo wyczuwalny aromat. Terpeny zawarte w kwiatach konopi przemysłowych wykorzystywane są w szeregu produktach kosmetycznych i spożywczych.

Ogólnie uznaje się, iż kannabinoidy mają ogromne oddziaływanie na organizm człowieka, a za sprawą tego, że nie są związkiem psychoaktywnym, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako dodatek do terapii wspomagający walkę z stresem , reumatyzmem, bólem mięśni i poniektórymi chorobami układu nerwowego, jak przykładowo padaczka. Niemało danych o oddziaływaniu, a także dawkowaniu tych substancji, można odnaleźć między innymi w opracowaniach medycznych upublicznionych w bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH).