Ile razy widzieliśmy już ten obrazek – radośni ludzie z garnuszkiem ciepłego kakao w ręku ogrzewają się przy cieple kominka. Szczególnie w chłodne dni mieszkańcy blokowisk zazdroszczą możliwości posiadania kominka osobom, które mają własny dom. Prawdą jest, iż zwykłego kominka nie użyjemy w mieszkaniu, jednakże możemy postawić w nim biokominek!
Największe atuty eko kominków oraz ich rodzaje
Eko kominek, czyli tzw. biokominek, cechuje się tym, iż można go zamontować w praktycznie każdym mieszkaniu. Nie potrzebuje on stworzenia oddzielnej wentylacji, kluczowe jest natomiast, żeby przestrzeń w którym zostanie ustawiony biokominek posiadała bardzo dobrą cyrkulację powietrza. Nie wolno montować go w lokalach absolutnie szczelnych. Ogromnym walorem eko kominka jest jego prosta budowa (to wszak zaledwie obudowa i palenisko) oraz relatywnie niski ciężar. Zazwyczaj wykonuje się go ze stali nierdzewnej, jednakże można znaleźć także modele z obudową szklaną bądź kamienną. Niektóre biokominki są mobilne, co daje możliwość dowolnego ich przestawiania, np. wtedy kiedy postanowimy zmienić aranżację mieszkania. W kilku minionych latach popyt na biokominki tak mocno rozwinął tę linię produktów, iż w tym momencie bardzo łatwo dobrać jakiś jego model do dowolnego stylu mieszkania. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy modele biokominków wolnostojących, narożnych czy wiszących. Są warianty biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, przeznaczone do ustawiania w ogrodzie, w altanach, na balkonie lub na tarasie, werandzie, które można użyć również jako element dekoracyjny ogródka ośrodka wypoczynkowego czy restauracji.
Biokominek – ciepło bez popiołu oraz dymu
W biokominkach nie pali się ani węglem ani drewnem, dzięki czemu nie generuje się dym. W procesie wypalania się bioetanolu będącego paliwem, którego się tu używa, tworzy się jedynie para wodna i dwutlenek węgla (stąd wspomniany wcześniej wymóg zagwarantowania stosownej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu). Swoistą cechą ciekłego paliwa jest też to, iż po zakończeniu cyklu spalania nie czyścić paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osiadają one tym samym na sprzętach domowych czy meblach, bo biopaliwo wypala się praktycznie w całości. Biokominki są przyjazne dla środowiska – spalanie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków toksycznych dla środowiska. Minusem dla poniektórych jest to, iż eko kominki generują mniej ciepła niż tradycyjne paleniska, aczkolwiek ich plusy, w głównej mierze możliwość zainstalowania ich w mieszkaniu i spore walory estetyczne, są solidnym argumentem za ich kupnem.