Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

Sprawdź, gdzie nabyć kantar dla konia, wejdź na https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to część uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, gdyż jedyną różnicą pomiędzy tymi rozwiązaniami jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska umożliwiającego przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie bardzo rzadko się rozstają. W następstwie tego musi on pasować do wielkości i kształtu głowy zwierzęcia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc wybrać odpowiedni kantar dla konia? Na jakie jego cechy należy zwrócić szczególną uwagę?

Kantar skórzany, a może podszywany – który wygodniejszy dla zwierzęcia?

W sprzedaży odnajdziemy różne rodzaje kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe i podszywane. Te pierwsze, nazywane również halterami, są polecane ze względu na ogromną kontrolę, którą dżokej dzięki nim może mieć nad koniem. Dla konia znacznie bardziej komfortowy jest natomiast kantar taśmowy lub skórzany. Znacznie większy komfort przynoszą kantary podszywane – np. syntetycznym albo naturalnym futerkiem, które można odpinać celem konserwacji. Taki kantar świetnie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas spacerów lub treningów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla hanowerów?

Produkowanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował kucom miniaturowym oraz źrebiętom. Kolejny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze koni szetlandzkich, jak również pokaźniejszych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. islandzkich) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i pasują między innymi do koni fryzyjskich, holsztyńskich, arabskich oraz trakenów. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który dedykowany jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron czy konie belgijskie).

Dane firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]