Prace tworzone przez rodzimych artystów regionalnych, niezwykle ekspresyjne, ale i stosunkowoniepozorne w swojej strukturze, od zawsze fascynują odbiorców. Nawet teraz nieomal każdy z nas ma w swoim posiadaniu jakąś drewnianą figurkę, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki ludowej.
Drewniane anioły – obrońcy rodziny
Rzeźba drewniana od setek lat była znaczącą częścią naszej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były najczęściej z religią – w siołach i małych miasteczkach konstruowano setki kapliczek, które regionalni artyści zapełniali „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi wyrzeźbionymi z miękkiego, prostego w obróbce drzewa. I choć współcześnie sporadycznie stawia się tego rodzaju kapliczki, to drewniane anioły utrzymane w podobnej estetyce są używane jako element dekoracyjny domów. Dlaczego właśnie anioły? Bowiem to alegoria dobra, troskliwości oraz bezpieczeństwa. Taka figurka od razu asocjuje się ze stróżem rodziny. Drewniane anioły sporządzone w estetyce sztuki ludowej charakteryzują się jaskrawymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu każdy z nich jest unikatowy. Nic więc dziwnego, iż są one również jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Polski przez przyjezdnych.
Szopka krakowska – budowana na obraz najważniejszych krakowskich budowli
Innym reprezentantem rodzimego rękodzielnictwa jest szopka krakowska. Szopki są ściśle związane z Krakowem i jego okolicami. Są przygotowywane z lekkich materiałów, zwykle z kartonu oraz barwnej folii aluminiowej, a swoim wyglądem przypominają specyficzne krakowskie budowle. Od dziesięcioleci przed Bożym Narodzeniem organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział dziesiątki artystów parających się ich budową od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w rozlicznych rozmiarach. Te konkursowe mają nawet kilka metrów wysokości, jednakże równie modne są też drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Świąt stawiają pod choinką.
Źródło zdjęcia: szopki-anioly.pl