Optymalizacja dla urządzeń mobilnych? To naprawdę działa!

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych? To naprawdę działa!

Powszechne używanie urządzeń mobilnych sprawia, że twórcy stron internetowych znacznie chętniej tworzą ich mobilne wersje. Jest to bardzo istotne z powodu coraz większego ruchu w Internecie pochodzącego właśnie z urządzeń mobilnych. Jest prosta zasada: jeżeli chcesz mieć więcej użytkowników musisz zapewnić im jak najwygodniejsze warunki korzystania z Twojej strony. Z tego względu właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak wykonać optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Jest kilka czynników, o których musimy pamiętać, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla osób korzystających z urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, co najważniejsze trzeba zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na ekranach o różnej rozdzielczości. Należy także zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów czy z tabletów zależy przecież przede wszystkim na sprawnym dostępie do informacji. Następnym podstawowym, ale bardzo ważnym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach mobilnych powinniśmy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz ich prawidłowe rozmieszczenie. Przydatne jest też wykorzystywanie informacji o lokalizacji użytkownika. Dobrze, jeśli nasz portal wyświetla dodatkowe wiadomości o tym, co znajduje się w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja dla urządzeń mobilnych – co zaleca Google

Pamiętanie o wymienionych wyżej zasadach z pewnością przełoży się na zwiększenie ruchu na Twojej stronie. Wypracować to można na różne sposoby. Możemy zastosować na stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu oddzielnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeżeli strona postawiona jest np. na WordPressie, można po prostu wykorzystać odpowiednie wtyczki, które dostosują zawartość strony do urządzeń przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie niezbędny element projektowania stron.