Kluczowe informacje na temat korekty stożka rogówki. Przekonaj się!
Keratoconus, czyli stożek rogówki, to przypadłość, która niezmiernie ogranicza normalną aktywność – obniża jakość widzenia oraz może być przyczyną innych chorób oczu. W dzisiejszych klinikach okulistycznych okuliści dysponują środkami pozwalającymi sprostać tym problemom. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?
Stożek rogówki często współistnieje z innymi schorzeniami oczu
Rogówka to transparentna część oka, która silnie koncentruje promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i posiada mnóstwo receptorów bólowych, jest jednakże słabo ukrwiona. W okolicy 30. roku życia może ulec deformacji przejawiającej się ścieńczeniem oraz uwypukleniem w środkowej części. Dzieje się tak w następstwie osłabienia tkanki, która – jak się przypuszcza – ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje niezborność oraz krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się bardziej wrażliwy na promienie słoneczne. Pacjenci skarżą się także na podrażnienie oczu, czasem występuje też widzenie podwójne. Keratoconus częstokroć współistnieje z innymi schorzeniami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Na szczęście w dzisiejszych czasach skuteczne leczenie stożka rogówki jest osiągalne. We początkowej fazie wada jest adiustowana przy użyciu soczewek kontaktowych albo szkieł korekcyjnych, po pewnym czasie jednakże niezbędne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Korekcja stożka rogówki – efektywne procedury
Korekcja stożka rogówki może być przeprowadzana za pośrednictwem różnorodnych zabiegów medycznych. Aktualnie najefektywniejszą metodą na poprawę ostrości widzenia jest cross linking oraz wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się też korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. zabieg Topoguided. Bardzo dobre efekty zapewniają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na niwelowanie niezborności czy też krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po kilku miesiącach udać się na zabieg laserowy, który całkowicie eliminuje wadę wzroku.
Dane firmy:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]