Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie zaś, stosując innowacyjne sprzęty i – w szczególności – efektywne środki znieczulające, stomatolodzy są w stanie zagwarantować pacjentom, że zabiegi okażą się całkowicie bezbolesne. Leczenie kanałowe jest wskazane za każdym razem, kiedy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na użyciu ultracienkich sprzętów, przez co dentysta może dostać się do głęboko położonych tkanek zęba. Warto przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się również z innych, często bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi. Których?
Leczenie kanałowe – akcesoria
Obok sprzętów ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym naprawdę ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba przesyłają do ekranu przed oczami dentysty, ograniczając prawie całkowicie niebezpieczeństwo wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym istotne jest również sprawdzenie głębokości kanałów. Osiągnięcie dużej dokładności umożliwiają specjalne maszyny elektroniczne – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują też odpowiednie narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie wizyty oraz polepszenie samopoczucia pacjenta.
Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?
Decydując się na leczenie kanałowe powinniśmy pamiętać, iż nie zawsze będzie ono refundowane przez kasę chorych. Darmowe leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami gwarantowane jest pacjentom poniżej 18 lat. Pozostali nie muszą wnosić opłaty za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów oraz siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych jest zaś w pełni płatne. Jeżeli jest ono niezbędne, dobrze udać się do stomatologa posługującego się odpowiednimi akcesoriami oraz wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni klienci mówią w sieci.