Mommy Makeover, czyli chirurgia plastyczna po ciąży: jednoczesna plastyka brzucha i piersi

Mommy Makeover, czyli chirurgia plastyczna po ciąży: jednoczesna plastyka brzucha i piersi

Mommy Makeover jest jedną z najpopularniejszych kombinacji zabiegów chirurgii plastycznej i ginekologii estetycznej, zaprojektowanych specjalnie dla młodych mam. Zindywidualizowany zestaw zabiegów pozwala przywrócić sylwetkę sprzed ciąży, porodu i karmienia piersią. Sprawdź, dlaczego warto umówić się do specjalisty.

Jak zmienia się ciało po ciąży?

Młode mamy często sądzą, że szybko wrócą do dawnej sylwetki, w związku z tym są często zaskoczone, że po pół roku brzuch po ciąży wygląda tak samo, jak miesiąc po porodzie. Dzieje się tak dlatego, że macica, która stopniowo się powiększała, by zrobić miejsce dla rozwijającego się dziecka, potrzebuje czasu, aby wrócić do normalnych rozmiarów. Zazwyczaj zajmuje to 6-8 tygodni. Dodatkowy płyn, który gromadzi się w organizmie w czasie ciąży, również powoli się zmniejsza, co z kolei przynosi ulgę w obrzękach i wzdęciach. Niektórym kobietom nie przeszkadzają takie zmiany, podczas gdy inne podchodzą negatywnie do swojego ciała. Jeśli odczuwasz presję, by wyglądać tak, jak przed zajściem w ciążę, rozważ wykonanie zabiegu Mommy Makeover.

Badania wykazały, że po ciąży piersi mogą zwiotczeć i zmienić rozmiar i kształt, niezależnie od tego, czy karmisz piersią czy mlekiem modyfikowanym. Niektóre kobiety twierdzą, że podczas ciąży ich sutki lekko pociemniały, co może być trwałe. Jeśli nie podoba Ci się biust, zastanów się nad plastyką piersi.

Na czym polega zabieg Mommy Makeover?

Omawiana metoda obejmuje zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej i chirurgii plastycznej. Pozwala pacjentce wrócić do wyglądu sprzed ciąży. Decydując się na takie rozwiązanie, można uniknąć wielokrotnego znieczulania. Pamiętaj, by po porodzie dać sobie rok na powrót do formy, zanim zdecydujesz się na zabiegi na brzuch po ciąży. Jeśli masz jednocześnie problem z obwisłymi piersiami i luźną, rozciągniętą skórą brzucha, to zabieg Mommy Makeover umożliwia poprawę obu tych defektów.

Jak wygląda zabieg plastyki brzucha?

Lekarz może zaproponować plastykę brzucha po ciąży, w trakcie której napina rozciągnięte mięśnie, modeluje talię oraz usuwa nadmiar skóry i tłuszczu. Wspomniana operacja często obejmuje też liposukcję, która pozwala usunąć uporczywą tkankę tłuszczową z brzucha i boczków. Chirurg rozpoczyna zabieg od poziomego nacięcia wzdłuż podbrzusza, w zależności od spodziewanych efektów może wykonać dłuższe lub dodatkowe nacięcie w okolicy pępka.

Blizna po plastyce brzucha znajduje się na tyle nisko, że można bez problemu ukryć ją pod ubraniem, a nawet wieloma modelami bielizny i bikini. Specjalista dokładnie Cię poinformuje, jak dbać o ranę podczas gojenia i dojrzewania blizny, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.

Poziom hormonów u młodych mam jest wyższy niż normalnie, w związku z tym należy poczekać minimum sześć miesięcy przed przeprowadzeniem zabiegów na brzuch po ciąży.

Niektóre pacjentki decydują się też na liposukcję, pozwalającą wymodelować obszary, które nie wymagają wycinania skóry. Najczęściej lekarz odsysa nadmiar tkanki tłuszczowej z bioder, pleców, boczków, brzucha i ud. Jeśli chcesz pozbyć się nieestetycznego nadmiaru skóry i złogów tłuszczowych, to rozważ plastykę brzucha połączoną z liposukcją.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki zabiegowi Mommy Makeover?

Proponowana metoda obejmuje serię zabiegów chirurgii plastycznej, które koncentrują się na najczęstszych zmianach w ciele kobiety po zostaniu mamą. Zwykle wykonuje się je razem, co eliminuje potrzebę przestojów podczas zabiegów. Dodatkowo pozwala osiągnąć pacjentce spektakularną przemianę w ramach jednej operacji. Plastyka piersi przywraca im jędrność i objętość sprzed ciąży, z kolei zabieg na brzuch wygładza go i wyszczupla. Efekty powinny być długotrwałe, jeśli pacjentka będzie prowadziła zdrowy styl życia i pilnowała prawidłowej wagi.

Jakie zabiegi na piersi można przeprowadzić?

Zastanawiasz się, na czym polega plastyka piersi po ciąży? Proponowany zabieg ma na celu korektę biustu, zarówno w zakresie jego wielkości, jak i kształtu.

Podniesienie piersi, znane również jako mastopeksja, to operacja, podczas której lekarz przesuwa brodawkę sutkową wyżej. Może także usunąć nadmiar skóry i napiąć otaczającą tkankę. Zabieg skierowany jest do kobiet, które mają obwisłe, płaskie piersi lub powiększoną otoczkę. Zazwyczaj przeprowadza się go w warunkach ambulatoryjnych. Trwa około 2 godzin i zwykle wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym.

Niektóre pacjentki decydują się na powiększanie piersi za pomocą implantów (najczęściej silikonowych) lub transferu tłuszczu. Podczas zabiegu chirurg wykonuje nacięcie, tworząc kieszonkę w okolicy biustu i wkładając do niej implant. Autologiczny przeszczep tłuszczu jest świetną alternatywą dla implantów. Chirurg usuwa część tłuszczu z brzucha, ud, bioder lub boczków za pomocą liposukcji, a następnie przetwarza go i wstrzykuje do piersi. Implanty piersi pomogą przywrócić objętość, z kolei lifting pozwala unieść zwiotczałą skórę, a tym samym modeluje biust. Implanty zazwyczaj umieszcza się poniżej mięśnia piersiowego, aby uzyskać bardziej naturalny wygląd i zminimalizować ryzyko powikłań. Opcje nacięcia obejmują m.in. fałd piersiowy lub pachę.

Zalecenia pozabiegowe i rekonwalescencja

Powrót do ogólnej sprawności trwa ok. 2 tygodnie, w zależności od konkretnych zabiegów związanych z Mommy Makeover. Natomiast pełny czas rekonwalescencji wynosi ok. 6 tygodni. Zaraz po zabiegu może pojawić się opuchlizna, zasinienia i niewielki ból.

Istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, by ułatwić sobie powrót do zdrowia po zabiegu Mommy Makeover. Przygotuj specjalną strefę wypoczynkową, zaopatrz się też w kilka dodatkowych poduszek, aby zapewnić sobie pełne wsparcie w czasie odpoczynku. Połóż przekąski, książki, czasopisma i butelkę wody koło fotela lub łóżka. Dzięki temu w każdej chwili będziesz mogła po nie sięgnąć.

Poproś kogoś, by odwiózł Cię do domu po zabiegu, ponieważ będziesz pozostawała pod wpływem leków przeciwbólowych. Lekarz nie pozwoli Ci na samodzielny powrót do domu.

Ustalając datę operacji, weź pod uwagę swój styl życia, podróże i potrzeby rodziny. Wybierz datę przynajmniej 8-10 tygodni przed dłuższym urlopem lub ważną uroczystością. Dzięki temu będziesz miała wystarczająco dużo czasu, by spokojnie wrócić do formy.

Aby zminimalizować obrzęk brzucha, przez ok. 4 tygodnie po abdominoplastyce, będziesz nosiła pas brzuszny pooperacyjny. Pamiętaj, że piersi również potrzebują wsparcia po zabiegu, w związku z tym przez ok. 3 tygodnie powinnaś nosić elastyczny, wygodny biustonosz sportowy zapinany z przodu.

Pierwszy tydzień jest najtrudniejszy, Twoje ciało jest w szoku po wszystkich zmianach, które zaszły. Przygotuj się, że w tym czasie będziesz tylko spać, jeść, korzystać z toalety i robić krótkie spacery po domu, aby utrzymać prawidłowe krążenie krwi. W pierwszym tygodniu możesz chodzić lekko zgarbiona. Nie martw się, to całkowicie normalne.

Źródło tekstu: https://www.scmkrakow.pl/blog/problemy-estetyczne/mommy-makeover-czyli-chirurgia-plastyczna-po-ciazy-jednoczesna-plastyka-brzucha-i-piersi/