Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Biopsja fuzyjna prostaty – jak wygląda zabieg?

Tu znajdziesz więcej informacji o biopsji fuzyjnej.

Prostata, inaczej gruczoł sterczowy, jest częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny, która podobna jest pod kątem postaci oraz rozmiaru do włoskiego orzecha. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada m.in. za produkowanie płynu, w którym transportowana jest sperma. Problemy z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, w związku z tym tak ważkie jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość ujawnienia zapalenia bądź przerostu tego gruczołu, jak również stosunkowo wczesnego zauważenia niepokojących zmian nowotworowych. Trzeba zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego prawdopodobnego rozwoju.

Trudności ze wzwodem i oddawaniem moczu – alarmujące symptomy

Panowie, którzy ukończyli 45 rok życia muszą w regularnych odstępach odwiedzać urologa, szczególnie jeżeli zauważyli niecodzienne objawy powiązane z oddawaniem moczu, tj. trudności w rozpoczęciu bądź zatrzymaniu oddawania moczu, trudności z erekcją oraz ejakulacją, zwiększenie częstotliwości mikcji, pieczenie w jej trakcie, ale także nieregularny strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, lekarz zleci badanie PSA, które polega na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju raka. By jednak mieć absolutną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty – przeciwwskazania i przebieg

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji prostaty, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą użycia równocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu używa się tylko obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem, który najczęściej trwa ok. pół godziny. Prócz tego pacjent spędza także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, więc cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest przy znieczuleniu miejscowym, zatem mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona w zasadzie bezbolesna. Potem patomorfolog analizuje uzyskane wycinki prostaty i ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi uczulenie na niektóre leki, niska krzepliwość krwi czy korzystanie z rozrusznika serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]