Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Szukasz informacji o food pairing? Dobrze trafiłeś!

Wprawdzie przywykliśmy do sztampowych połączeń smaków, nie znaczy to, iż parowanie ze sobą produktów, które na pierwszy rzut oka absolutnie się wykluczają, nie może dać zaskakujących i, co najważniejsze, smakowitych wyników. Odkrywamy to coraz częściej. Największy wpływ na nasz smak miało bezspornie możliwość zakupu nieznanych dotąd w naszym kraju artykułów, jak również otwarcie się na odmienne zwyczaje kulinarne. Dzięki temu choćby połączenie mięsa z egzotycznych owocami nikogo już nie zaskakuje. Ci, którzy zasmakowali w takich niespotykanych fuzjach smakowych nierzadko podejmują własne doświadczenia i samodzielnie poszukują jeszcze bardziej dziwnych zestawień. By te aczkolwiek dały oczekiwane wyniki, wypada wpierw wyposażyć się w kulinarną wiedzę.

Food pairing – sztuka zestawiania ze sobą smaków

Jeżeli pragniemy, aby nasze kulinarne eksploracje faktycznie stały się powodem uniesień i pozwalały ujawnić nowe smakowe wrażenia, wystarczy działać zgodnie z zasadami przyjętymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są wyłącznie instrukcjami, których powinno się przestrzegać, żeby smaki mieszają się w zgodną, ale niebanalną całość. Dobrze zrobimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak nazywa się się umiejętność mieszania ze sobą smaków, które ogólnie uchodzą za całkowicie ze sobą niewspółgrające. Wszelkie reguły food pairingu są jednakże dokładnie przeanalizowane i poparte szczegółową wiedzą z dziedziny biochemii, dotyczącą zwłaszcza proporcji danych składników w wykorzystywanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie jedzenia, lecz także napojów (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing szkolenie tylko z profesjonalnym szefem kuchni

Food pairing wymaga bujnej fantazji i instynktu, niemniej jednak to nie one okazują się najważniejsze. W wyższym stopniu liczy się znajomość ilości konkretnych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak reagują one z innymi związkami. Toteż dobrym pomysłem będzie uczestnictwo w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez zawodowego szefa kuchni – szczególnie, że przekazanie podstawowej wiedzy trwa nie dłużej niż kilkanaście godzin.

Dane firmy:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]