Sterowniki PLC – sklep

Sterowniki PLC – sklep

Sterowniki PLC pozwalają na dokładne kontrolowanie pracy urządzeń przemysłowych. Korzystając z nich jesteśmy w stanie uczynić bardziej skutecznym działanie każdego zakładu, a dzięki możliwości programowania bez problemów zaadaptować do konkretnych oczekiwań.

Sterowniki PLC – na czym to polega?

Cechą, która odróżnia je od zwykłych kontrolerów jest fakt, iż ich praca odbywa się w pętli. Sterownik PLC wypełnia kolejno wszystkie rozkazy zawarte w kodzie, a gdy ten się skończy, powtarza określoną procedurę, skanuje wejścia oraz zapisuje w osobnym pliku, a następnie rozpoczyna wykonywanie algorytmu ponownie. Języki, w których pisane są programy sterujące pracą kontrolerów dostarczane są najczęściej przez ich wytwórców.

Historia sterowników PLC

Pierwsze sterowniki PLC pojawiły się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Z początku wykorzystywane były w przedsiębiorstwach ze Stanów Zjednoczonych i zachodnich Niemiec, ale zaledwie po paru latach zaczęły być stosowane także w krajach Bloku Wschodniego. Pierwsze tego typu sterowniki zjawiły się w Polsce w 1975, a ich oficjalna produkcja zaczęła się pod koniec tej dekady.

Typy sterowników PLC

Najczęściej stosowanym rodzajem sterowników PLC są kontrolery kompaktowe, umożliwiające pracę na jednym podzespole. Oprócz tego, produkuje się także sterowniki modułowe wielu rozmiarów i urządzenia rozproszone, na które składają się różne urządzenia zarządzane przez główną jednostkę.

Jakie korzyści odniesiesz dzięki sterownikom PLC

Sterowniki PLC, mimo dość dużych cen, umożliwiają zmniejszenie wydatków na eksploatację instalacji przemysłowych. Nie są duże, a niemałym stopniu zmniejszają niebezpieczeństwo wystąpienia błędów.