Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Kilka ciekawostek o obrączkach ślubnych

Potrzebujesz obrączkek ślubnych Kraków? Wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla wielu ceremonia ślubu jest niezmiernie ekscytującym dniem życia. Ceremonia ta wiąże małżonków po wsze czasy, a oznaką ich miłości, oddania i wierności są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Historia i tradycje dotyczące obrączek

Pierwotnie nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, toteż mają one wspólne dzieje, które sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki włączył obrączki do prawa kanonicznego, w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką obrzędu zaślubin. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilkaset lat później, o czym jednak niedużo osób pamięta. I chociaż wcześniej bywały sytuacje, iż wkładali pierścienie na palec obrączkowy gdy wybywali na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten spopularyzował się dopiero w XX w., a dokładniej podczas II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć mężczyźnie, iż w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której winien być wierny. Nad Wisłą nosi się obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, jednakże w wielu krajach, jak np. w Wielkiej Brytanii, w USA, na Słowenii albo w Iranie, wsuwa się je na lewą rękę, którędy według starych przesądów biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, pary poszukują i mierzą obrączki wspólnie, jakkolwiek zwyczaj wskazuje, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, bowiem jest to obowiązek mężczyzny.

Współczesne obrączki ślubne

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne charakteryzują się bardziej subtelną stylistyką. Przez wiele wieków wykonywano je z najrozmaitszych surowców, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub stal) uosabiające potęgę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia używa się najczęściej złota oraz platyny, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Rzecz jasna, są one też często ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednakże nadal najczęściej kupowane są ponadczasowe, gładkie pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch typów złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, mają także nierzadko w ofercie grawerunek. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka albo istotny dla nowożeńców cytat.

Dane firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]