Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Budowa i zastosowanie motoreduktorów

Zobacz, gdzie zamówić motoreduktor.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc zintegrowany układ napędowy składający się z przekładni mechanicznej oraz silnika. Jak pracują motoreduktory i jak się je stosuje? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory pozwalają na efektywne wykorzystanie elektrycznych silników w roli napędu w najrozmaitszych zastosowaniach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni nigdy nie jest 100%, stąd zawsze powstaje nieduża dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą również inne elementy jak sprzęgła bądź hamulce. Bezdyskusyjną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe elementy, które można bez trudu znaleźć w oferty producenta tak, aby ich parametry dokładnie pasowały do wymogów budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą w ten sposób tygodni, a czasem miesięcy, na czasochłonne wyliczenia oraz testy pojedynczych kompletów elementów. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do długiego lub krótkiego okresu pracy, a także do niewielkich, średnich albo dużych obciążeń.

Motoreduktor, w którym użyto przekładnię kilkustopniową, pozwala osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – jakie ich rodzaje się rozróżnia?

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (DC, AC, BLDC czy bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową).

Brak chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to logistyka, produkcja żywności bądź przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się przeróżne automaty, jak linie produkcyjne, schody ruchome, atrakcje w parku rozrywki i wirniki. Ogromne zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz typów użytych w nich silników i przekładni spowodowała, że liczbę realnych kombinacji, jakie obecnie mają w ofercie cenieni producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach czy tysiącach, lecz w zasadzie w milionach.

Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]